Lylthia Fanfiction Oldala
Lylthia Fanfiction Oldala


Frisstsek

2010.08.19.

Mogb: A Stt t 2. rsz/3-4. fejezet

 
MEN
 

Daedra szently s Tzatronach

AZ OLDAL RI
 

TJKOZTAT
 
VENDGKNYV

Vendgknyv

 
Az Id
 

Sheldor s  Aritha

A Te Hirdetsed!
 

A vrs anamaiak kiszakadsa
A vrs anamaiak kiszakadsa : A vrs anamaiak kiszakadsa - Bevezet

A vrs anamaiak kiszakadsa - Bevezet

  2008.04.19. 13:52

Bevezet

Cm: A vrs anamaiak kiszakadsa

r: Reszisz

Tartalom:  ltalnos bevezet ’A Nsek fldjn’-hez
Ezek a trtnetek idtlen idkben jtszdnak valahol, ahol egy Nsek fldjnek nevezett kontinens fekszik. Hogy a mltban-e, a jvben, esetleg a jelenben, az krds, mert ennek a flddarabnak is - mint mindennek, amit egy termszet feletti er alkotott, mg az emberi emlkezet horizontjain tl - tbb tzezer, szzezer, vagy milli vvel mrhet a kora (ezrt fog elfordulni, hogy ebben a bevezetsben hol mlt, hol jelen idben beszlek majd). Tny azonban, hogy itt a Nsek fldjn elemben vve az id ugyanolyan gyorsan - vagy lassan - megy, mint ahogy kell, s mgis mskpp, ami leginkbb a fejldsben foghat meg, mintha e fld si, blcs npei tudtk volna, hogy a fejlds nem mindig egyenl a j ttal, mert lehet, hogy csak tlontl ris, erszakos hatalmakat, hborkat s felesleges dolgokat eredmnyez. Tudtk teht, hogy mit nem szabad, s hogy mivel tennk tnkre fldjket, s ezzel is bizonytottk blcsessgket; tudtk azt is, hogy kpesek lennnek kitallni egyre fejlettebb s fejlettebb - a vgn mr modernnek nevezhet - dolgokat, de tudtk, hogy nincs szksgk r, s fontosabbakon gondolkoztak inkbb. s gy lehetsges, hogy itt sem az llat, sem a nvny, s az letnek sszes fajai kzl egyik sem pusztult mg ki tbb szzezer v alatt. Halads azonban volt, s ezt az mutatja legjobban, hogy a Nsek fldjn l npek is beszltek ’mltrl’, beszltek letnt idkrl, vltozsrl, visszahozhatatlan dolgokrl az vezredek hosszban. Nagyon sok minden megmaradt az antik korokbl - azokbl a korokbl, amikrl a Nsek fldjn is csak gy beszlnek: nagyon-nagyon rg volt. Megmaradt a hit, az erklcs, a becslet, s az a kpessg, ami taln egyedl ott maradt csak meg: az, hogy mindent lmnyknt tudtak meglni az ott lk, mert mindent szertartsos krlmnyessggel tudtak vgezni, ha akartak. gy volt lmny az utazs, vagy az tkezs is - ami mshol mr csak rutinszer, gpies cselekvs, s nincs is ms lnyege, csak hogy gyorsan letudjk. Persze rossz dolgok is megmaradtak a rgi idkbl, de azok kevsb fontosak, inkbb az, ami megvltozott; pldul a beszd, mert ennek fejldst nem is lehet elkerlni, hisz az ember letnek egyik legfontosabb rszt jelenti; nem beszlni egy npben, vagy egy akrmilyen kzssgben a kzssg szthullst jelenti. Teht a beszd nagyon megvltozott, taln rossz irnyba, s a rgi idk kesszlst csak az uralkodk s nagy emberek tartottk meg, k is csak a megfelel krkben. Emellett pedig a Nsek fld laki nagyon bszkk lehettek klnsen fejlett orvostudomnyukra, az elrehaladott mts mdra, s eszkzeikre, de a meteorolgia tern is remekeltek - egy-egy vrosban kln idjrs-jelent szolglat mkdtt, amelynek tagjai nagy vihar kzeledtvel sztszrdtak, s igyekeztek a hrt mindenfel elvinni.
Az emberek s egyb nagy kultrk npei itt jl megltek a mr emltett ’Fejlds’ modern vilgnak nagy vvmnyai s tallmnyai nlkl, br azrt itt is volt egy-egy vros (s errl mg lesz sz), ahol ezek mr megjelentek, s rendkvli rdekessgnek szmtottak. ltalban azonban gy ltek, mint a Fld rgi npei, ha pedig mgis gy reztk, knyelmetlen az letk, akkor egy csipetnyi mgival megoldottk a fogyatkossgot - pldnak felhozva egy olyan egyszer dolgot, mint mondjuk a vilgts estnknt.
Sajnos azonban - br idig olyan idillinek volt lefestve ez a vilg - ide is beksznt a hbor, s itt is maradt, s br olyan nagy volt ez a fld, s olyan kihasznlatlan, mgiscsak ugyanarrl szltak a hbork, mint a legtbb helyen; a terletrl. Ha pedig mr semmikpp nem lehetett fldszerzsi okokat felhozni, akkor a rgi srelmek miatt dltak a harcok: bosszvgybl. Erre mindig lehetett hivatkozni, gy indult meg a hbor lavinja, s megllthatatlanul ntt, s gy pltek tmszhatatlan falak, bevehetetlen vrak s erdk, meghdthatatlan birodalmak, s lett a frfi bartja a kard, a drda vagy az j - mindenki elkezdte vdeni sajt kis tulajdont.
s most jjjn pr sz az id utn a trrl. A Nsek fldje az egyetlen kontinens egy msikon kvl - br az inkbb sziget - a hatalmas cenon. Hirtelen r pillantva a trkpen szinte tkletes paralelogramma formja van, aminek a fls s als oldalai keletrl nyugatra emelkednek szak fel, mg jobb s bal oldala majdnem teljesen szak-dli irnyak, csak kicsit dlnek el a kontinens aljn kelet fel. Persze azrt valjban nem olyan tkletes ez a paralelogramma, de leginkbb erre a geometriai formra hasonlt. Terlete krlbell 33 milli ngyzetkilomter, s az szaki partjaitl pr szz kilomterre fekszik az az emltett kis kontinens (vagy sziget) a maga ngyszzezer ngyzetkilomtervel. A Nsek fldjnek termszetesen tbb nagy tengere van, de ezek kzl a legjelentsebb egy olyan hatalmas, cenra nyitott tenger, ami a kontinens nyugati vgt szak-dl irnyban teljesen tvgja. Rengeteg mindent el lehetne mg mondani az egsz Nsek fldjrl, de tl risi ahhoz, hogy rviden s rdekesen le lehessen rni rla minden jellegzetessget, s a legtbb trtnetben nem is az egsz, risi fldrl van sz, csak egy kisebb rszrl, ami a keleti rsznek kzepn helyezkedik el - itt jtszdik az sszes lert trtnet, s habr nehz egy ekkora fldrl csak gy emberi sszel tlkezni, de ezen a vidken trtntek taln a legjelentsebb dolgok, ez a legfontosabb, s legszebb terlete a Nsek fldjnek, ezzel kzpontjt kpezve ennek a kontinensnek. A ksbbiekben teht tbbnyire errl a krlbell egymilli ngyzetkilomteres rszrl lesz sz (Eurpnak megkzeltleg a tized rsze).
A kontinenst nagyon rgen neveztk el Nsek fldjnek kt llandan hborskod, arnyokban vve egyformn ers s nagy nprl, az emberekrl s a rlokrl. Valamirt elneveztk ezt a kt npet egyttesen nseknek - taln azrt, mert sok olyan v volt, amikor nem hborztak s egytt tettek mindent, s ilyenkor knnyebb volt egyszeren nsekrl beszlni, ha rjuk gondoltak. Teht ez a nsek fldje volt, mert k voltak e fld kt legjelentsebb npe, mind szmban, mind cselekedetben. s a Nsek fldje kifejezs klnsen igaz erre a bizonyos kzpontra, ami valahol a kontinens keleti rszn fekszik, mert az ember s a rl np java itt koncentrldott, s a legnagyobb sszecsapsok itt trtntek.
Szmban az emberek vannak a legtbben az egsz Nsek fldjn, krlbell 23 millian. k pont olyan emberek, mint mi, s csods kultrkat kpviselnek nagy birodalmaikban s vrosaikban. A rlok rokonaik, gy is nznek ki, mint az emberek, mgis van pr sajtos, apr kis ismertet jegy, ami sszekeverhetetlenn teszi e kt npet. Az els legfontosabb, hogy van egy olyan jellemz tulajdonsguk, hogy nagyon szeretik a szrke szneket - hajuk, szemk, ruhzatuk is gyakran szrke, st egy-kt rlnak mg a bre is olyan varzslatosan ezsts erej. De ha nem is szrke lenne a rl legjellemzbb szne, arca finom, nemes s tkletes formjrl akkor is klnbsget lehetne tenni. Pont olyan blcs, okos np, mint az emberek, vagy inkbb mg nluk is blcsebbek, mert npk sokkal sibb. A becslet, tisztessg s a mltsg sokkal fontosabb nekik, mint rokonaiknak, az embereknek, s ebbl kvetkezen nluk jval kevesebb a bnzs s az erszak. Azokban az idkben, amikor a lert trtnetek jtszdnak 18-19 millian lehettek. vezredeken t hborztak az emberekkel.
A nirbidek a kvetkez np, de ket nem szmuk alapjn sorolom a harmadik helyre, mert az elgg vltoz - az els idszmts veiben csupn nhny ezren voltak, mg a msodik idszmtsban millian. k az sszes np kzt csak a pokol, a dmonok npeknt vannak emlegetve - az emberek egy roppant mdon elfajzott vltozatai, akiknek lnyk a gonoszsg. rzkszerveik megromlottak, de knkves fldjkn nagyon szvss vltak, fekete pnclokat ltttek magukra, melyek a sok v alatt szinte hozzjuk nttek, helyettestve brket. Szrnyetegekk vltak, elfelejtettk a tiszteletet, s a szeretetet, s mindent, ami akr az llatokkal, akr a nsekkel kzss tenn ket. A msodik idszmts 2890-es veiben olyan nagyra nttek, hogy mindent befekettett s az sszes tbbi np sszefogsa kellett ahhoz, hogy megakadlyozzk, hogy a nirbidek az egsz fldet gy elstttsk, mint sajt kis birodalmaikat. Ez a sorvadt, ignytelen np mindenkivel sszetzsbe kerlt - rlokkal, emberekkel, s ms kisebb npekkel is.
A vlrek a harmadik legnagyobb np, de gy is csak 8-10 milli a szmuk az egsz Nsek fldjn. Vndorlst kedvel, nagyon bks nemzet, akiknek csak nhny olyan falvuk, vagy vrosuk van, ahol csak k lnek, s ami teljes egszben az vk, ezeket is arra hasznljk, hogy betegeket, sebeslteket lssanak el. Segtkszsgk mindenkire kiterjed, de leginkbb a nsekre, akiknek szrny harcaik utn a csatatrre vonulnak, hogy segtsenek rlon s emberen egyarnt. E jmbor np semmit nem kr cserbe, hogy poljk a betegeket, pedig legtbbjk elg szegny. A hborzst gyllik, mg a veszekedst is, s csak egy kis csoportjuk van, akik nyeregbe ltek, s a nirbidek ellen indultak a nsek oldaln. A monda gy tartja, hogy Isten, mikor megteremtette az embereket, a rlokat s a vlreket, akkor az elz kett npnek a kezbe adta a mgit, hogy azt kezdjenek vele, ami jl esik, de a vlrekrl tudta, hogy nem szeretnek semmilyen hkuszpkuszt, idegen lenne tlk, ht nekik fel sem knlta a varzsert, viszont azt a feladatot bzta rjuk, hogy vigyzzanak az elttk ll kt tzesebb npre. Ami biztosan igaz ebbl, hogy a vlrek az sszes tbbi nppel ellenttben nem tudtak varzsolni, nem volt meg r a kpessgk, hogy az ert formljk, s valban a nsek rangyalaknt ltek, prbltk vni azok bkjt, ha viszont mgis harcoltak kzjk lltak, hogy ne rppenjen el feleslegesen a sok let a csatatren.
k teht a Nsek fld legnagyobb npei, de rajtuk kvl mg elg sok kis np van, pldul a vimongok, akik bizonyra meg is srtdtek volna, ha kihagyom ket. Taln egy millian sincsenek az egsz kontinensen, de az npk a leggazdagabb, s ez nem csak tlagolsra igaz - egy-egy vimong tzszer, szzszor gazdagabb, mint brmelyik kzember a nsek npbl. Igen ids np, jltket az sidkben alapoztk meg, de minden vimong kicsivel nveli a vimong-vagyont kemny munkjval. Felhalmozott drgakveik, aranyuk, ezstjk tengernyi, de fldjeik is risiak, termnyk kivl minsg, s nagyon sok, lelembl azonban sosincs feleslegk, mert azt odaadjk az hezknek. A kveiket azonban a vilgrt el nem ajndkoznk, hanem kszerbe foglaljk s hordjk. Varzserejket minden npnl gyesebben tudjk hasznlni, s minden npnl tbbet hasznlnak belle. Rendkvl mvelt, kultrlt nemzet, tbb ezer ves kpviselik elkpeszt tudst s ert pumplnak a vimong vrkeringsbe. Az sszefogs pont olyan fontos nekik, mint a bezrkzs, de bizonyos esetekben elfordult, hogy a rlok, vagy az emberek oldaln hborztak. Az egsz vimongsg feje - az uralkod - mindig is a fejedelem volt - hasonlan, mint a legtbb rl birodalomban, csak itt a fejedelemnek sokkal nagyobb a hatskre, mint a rloknl, s egsz mshogy uralkodik, mint egy-egy szrke fejedelem - az uralkod immron tbb mint ezer ve az 1200 ves Estangyal. Egy-kt vallson kvli trtnet mesli, hogy a teremtsnl Isten egyik angyala szerelmes akart lenni, ezrt leszllt a fldre emberi alakban s beleszeretett egy rl lnyba (ms mesk szerint egy emberbe szeretett bele, de ennek nincs sok jelentsge) s annyira oda volt rte, hogy nem is akart tbb visszamenni az rhoz, hanem lent maradt a lennyal. Isten megharagudott szolgjra, s elvette tle majdnem az sszes mennybli tulajdonsgt. Az angyal sszehzasodott a lnnyal, s gyermekket Vimongnak neveztk el - innen kezddtt a vimong np lte.
Egy msik mg kisebb, igen sok fajtj np a nyk np, akik a termszet npe. Otthonaik az erdk, hegyek oldala. Semmibe nem avatkoznak, legtbb guk nem is tl civilizlt, ltket bogy- s gymlcskeresssel tltik, sokszor el is riadnak az idegen npek tagjaitl, visszahzdnak s llatias, de igen bks letet lnek. Nincs nkormnyzatuk, sem uralkodjuk, sem semmilyen rendszerk, ami gy vagy gy parancsolna nekik, irnytan, vagy besoroln ket. Persze kivtelek itt is vannak: a hegyi nykok egyik csoportja megindult a civilizlds fel, s mg fegyvert is fogott, hogy a nsek mellett harcoljon. Az aprcska npek erdei gnak zszlaja azonban a Nsek fldi bkezszl - fehr alapon egy psztortska.
E npek trtnelmrl csupn keveset szlnk:
Az els idszmts (e.i.) a nulladik vtl kezddtt. Ezekben az idkben a rlok, s az emberek kztt semmi nem trtnt, s semmi nem volt - se bartsg, se ellensgeskeds, jformn nem is rintkeztek egymssal. Az emberek a sk vidkeket hasznltk ki, s nagy vrosokat ptettek fl, mg a rlok az erdk mlyn maradtak, s az erd testvreknt ltek, csods kultrt ptettek ki, fafalvaik s vrosaik belesimultak, belegyazdtak a termszet formiba s bkjbe. A rlok az els idszmts 950. vben elkezdtek harcolni egymssal. Kis trzsharcok indultak el az erdkben, amik egyre jobban elfajultak, a rl np darabokra, csoportokra hasadt szt, amik gyors er s szmbeli fejldsbe kezdtek, birodalmak alakultak ki, s hbort indtottak egyms kzt. E.i. 2900-ra a hbork vgleg elltek, s a rlok sszekovcsoldtak, jra egyek lettek. Az emberek is harcoltak mr akkoriban, de mg korbban is, csak a rlokkal ellenttben - akiknek nem volt a msik rlon kvl ms ellensgk - nekik a tbbi nppel kellett megkzdenik, a sajt npkn belli hborskods elhanyagolhat volt. Nirbidekkel, s az dz, szvs szakiakkal harcoltak szntelenl, s mr a nulladik vben vraik, erdjeik s komoly fegyvereik voltak, nem gy, mint az erdei rloknak.
E.i. 2985-ben volt az els sszezrdls a rlok s az emberek kztt, ami leteket is kvetelt. Az emberek felfigyeltek a szrkkre, akikrl idig csak oly keveset tudtak. Ugyanebben az vben jabb csata esett meg, mindkt oldalon pr szz harcossal, s ez kellkpp megbolygatta mindenki lett. Az t v mlva lezajlott kis hbor mr komolyabb volt, a mindkt oldalon pr ezer ft szmll seregek elszr tapasztaltk meg igazn a msik fl hadainak pozitvumait - az emberek flnyes gyzelmet arattak, sztvertk a rlok rendezetlen csapatait, s gyakorlatilag senkit nem hagytak letben. Ebbl is ltszik azonban, hogy a csatanyertes flt igazgat vezr komolyan vette a vad, erdei npeket, akiknek gy tnt mr nem voltak elg kielgtek az idig birtokolt terletek.
2997-ben a rlok kellkpp felkszlve a visszavgsra tzezreikkel vonultak ki az erdkbl, s vgrehajtottk az elre megtervezett ostromot egy akkori emberkzen lv erd ellen. Cljuk, hogy legyen egy igazi kvruk, s persze a bossz. Az eredmny: a kis rl csapatok felrldnek az ellensg szzezres seregeinek szortsban. Emellett azonban mindkt fl rzi, micsoda fejldsen ment t pr v alatt a rl np.
2997-tl nincs meglls. A rlok tbb nem akarnak visszatrni az erdkbe, s csak kevesen vannak, akik vgleg ott maradnak, s vva intik a harcosokat a hbortl. A seregek tnteten letboroznak az emberek birodalmnak peremre, rvidesen plni kezd az els falu, majd vros, elkezd kialakulni a rlok mai csodlatos harcmvszete. Elkezddnek a nagy hbork, s a szrkk vtizedeken bell kiegyenltenek, ami az emberek rszrl kellkpp ijeszten hat. Ettl az vtl kezdve llandak a harcok. A rl np bmulatos sebessggel ntt s ersdtt: 3130-ra az idig meghzd, egyszer erdei szrkkbl hatalmas harcos np fejldtt, harcmvszetket tklyre fejlesztettk, pr v alatt rengeteg jl vdett, fallal krlvett vrost ptettek fl; a vilg jtkmezejn megjelen j bbu kithetetlenn vlt, mg az emberek sem tudtk megdnteni a szrkk birodalmt.
3135. v vgn lejtszdott egy szrnyen vres hbor, az t rs megszaktatlan mszrlsban, a lgi s fldi csatban, illetve a klnbz fondorlatos varzslatoknak ksznheten ktszzezren estek el, majd rvid sznet utn, a kvetkez kt rban mg pr ezren, mikor a seregek letettk a fegyvert. Pr nappal ksbb nem tl hossz s krlmnyes trgyalsok, illetve kereken szztven vi hborzs utn megktttk az Els bkt a rlok s az emberek, melyben kijelentettk, hogy nem hborznak egymssal, s nem is szvetkeznek. Elneveztk a fldet Nsek fldjnek, s lenullztk az idt, elkezddtt a msodik idszmts. M.i. 2-ben az emberek felrgtk a bke szablyait, s kt ves fegyversznet utn jra megindultak a hbork, amik kezdetben nagyon vadak voltak, de az vszzadok alatt mrskldtek. M.i. 2886-ban nehzkesen ltrejtt a szvetsg a rlok s a nirbidek kzt, ami egy vig tartott, s azt kveten bomlott fel, hogy a nirbidek sikeresen megostromoltk a nagy, titkos erdt, Simenrt, a rl np kzpontjt. M.i. 2887-ben megszletett a Msodik bke a rlok s az emberek kztt, s egytt szlltak szembe a nirbid sttsggel.
A rlok s az emberek birodalmai ezek alatt az vek alatt krvonalazdtak, de sosem rtek ssze. A senki fldjnek szmt a Porladk sivataga, ami egy szznegyven kilomter szles, az egsz bolygt krbelel sivatagos, fekete sv. Hogy mrt lett stt? Nyolcezer ve - teht krlbell ktezer vvel az els idszmts nulladik ve eltt - egy rl s egy ember varzsl hatalmas erejt fitogtatva versengtek egymssal. Akkoriban alig voltak viszlysgok, s alig volt olyan, aki arra fordtotta volna az sszes idejt, hogy tklyre fejlessze varzserejt, teht a termszet tele volt lthatatlan, bolyg erkkel s ennek a kt varzslnak nagyon kellettek ezek az erk, ht megtanultk kezelni ket. Az egyik versenyben, amit maguk kztt rendeztek, az volt a cl, hogy varzserejkkel risibb dolgot hozzanak ltre: egyikk savass tette a hatalmas beltengert, Alenint, ezzel kipuszttva annak lvilgt, a msik dhben egy kbl s porbl sszell, vastag gyrt varzsolt az egsz bolyg kr. A gyr ezer mter magasan lebeg mg ma is, s sehol nem szakad meg. Alatta teljes sttsg honol, s az ott l emberek, llatok s nvnyek rgen elpusztultak.
A sivatagokon s egyb szlssges helyeken kvl azonban a termkeny Anyafld jelents rszei sincsenek kihasznlva, ahol pedig vidman lhetne brki. Nem gy, mint a mi mai vilgunkban a nsek, vlrek, nirbidek s egyb npek terletei nem folytak ssze, az orszgok kztt leveg maradt, nem is kevs, ami elszr is azrt alakult gy, mert a vezrek s kirlyok hiba vgytak hatalmas birodalmakra, tudtk, hogy ttekinthetetlenn vlt volna uradalmuk, st ssze is omlott volna: gy inkbb tartottk stabil kis vrosllamaikat, s birodalmaikat, s nem terjeszkedtek, csak amennyire npk gyarapodsa megkvnta - az pedig csak mellkes, hogy a Fld nem szeret belefulladni az emberek lland jelenltbe, s terleti harcaiba (ami persze gy is volt elg), s az lk szmra is jval kellemesebb rtekinteni egy olyan trkpre, ahol nem szoronganak az llamok, mindig van kit s lehetsg a meneklsre az ember-nem-birtokolta szabad termszetbe.
Nehz lenne az ttekintett kzel hatezer v sszes birodalmrl, s vrosrl rni, ezt teht nem is teszem meg, de van pr olyan si, mr-mr majdnem rkkvalnak szmt, vagy pp nagyon jelents, s valamiben kiemelked vros s llam, ami nagyon fontos rszt kpezi a Nsek fldjnek. Ezek tbbsge azon az egymilli ngyzetkilomteres rszen helyezkedik el, ami a Nsek fldjnek kzp-keleti rszn van, s amit mr emltettem. Az albbiakban teht errl a terletrl lesz pr sz.
Kzp-kelet Nsek fldjt kt rszre vgja a Porladk sivataga, ami szak-dl irnyba fut le. A sttsg por- s sziklasivatagn ezen a terleten csak egyetlen f karavnt megy t, de m.i. 2800 krl ez elg veszlyes lett a nirbidek miatt, akik itt is meg tudtak lni. Az emberek legsibb vra, ami meg is maradt – Csimiza - a sivatagtl tbb szz kilomterre nyugatra van, s ezzel kzp-kelet fld legszlsbb emberlakta vra. Srga sziklk, s szrke hegyek kz ptettk e.i. 2800 krl egy mly hasadkbl kill vaskos sziklaoszlopra; semmi ton nem lehet hozz bejutni, csak kt felvonhdon, amiket csak a legritkbb esetben engednek le - Csimiza mr fiatal korban sem jtszott fontos szerepet a ns-hborkban, tl elszigetelt, tl messze volt mindentl, s amilye volt - csupn pr szz katona - azt is csak nehezen tudta mozgstani. Szerepe plsekor mg tisztzott volt, ugyanis a hegyekben lk vdelmt szolglta, akik rettegtek a nirbid, s egyb gonosz npek rajtatseitl, de azok a hegyek mr rg kihaltak, az pesz fldmves zld vidkre vonult, Csimizt egyedl hagyva a rideg srga hegyek ormai kztt.
A kvetkez fontos vros kelet fel, a sivatag fel haladva, Mezvros, vagy inkbb falu, mert br nagy, s lakossga sem elhanyagolhat, ms tekintetben azonban a legkevsb sincs vros jellege paraszthzaival, s alapveten csendes letvitelvel. venknt csak egyszer lesz zajos a kis vros, mikor megrendezik a Nsek fld nagy lversenyt, amire a legtvolabbi vidkekrl is idejnnek nznek vagy rsztvevnek, s feltltdik furbbnl furbb alakokkal Mezvros.
Alig harminc kilomterre a sivatagtl ll a Nsek fldn mindenkiben legnagyobb rdekldst kivlt vros, az emberlakta Villm Vgta, f kereskedelmi csompont. A kis terlet, de mgis ris vrosba minden tudsukat, s fleg varzserejket befektettk az ptik, gy lett a Villm Vgta a legmodernebb Nsek fldi hely. Egy egszen ms, radiklisan j vilgot kpvisel, ami az tlag ember szmra ijeszt is lehet. Az egszet a Ftoronyban sszegyjttt erk tartjk meg, ha itt zavar keletkezik, akkor a vros mind fizikailag, mind egzisztencilisan sszeomlik. A varzser karjaira pltek r a levegben lebeg pletek, a trben cirkl tltosok, s egyb hrszlltk, a szguldoz lovak, amik tzszer olyan gyorsan tudnak vgtatni, mint normlis trsaik, a vilgts s vros egsz rendszere, aminek a lnyege a gyors kzlekeds s hrszllts. A Villm Vgta alatt hz t a mra tbb mint tszz kilomter hossz, nhny helyen sztgaz t, a Vgta, ami egy fldbe sllyesztett tekn, s ami mindenki szmra lervidti az utazssal eltlttt idt.
A Villm Vgta nem csak a legkorszerbb vros, de seregei is hresek: kis ltszm, ltalnos hadseregk igen tkpes, mgiban is jl kpzett katoni nem futamodnak meg semmitl, gyengjk azonban a vdekezs, amiben a vrosi rszolglat, az rsereg van segtsgkre, krlbell ugyanannyi fvel, mint k (csupn kt-hrom ezer). Ez a kt papron is elknyvelt sereg, meghatrozott vezetssel s renddel, de a Vgtnak van egy harmadik ereje is: k nem katonk, s a kzelharc tern meglehetsen kpzetlenek; k a Vgta postsai. Ez gy persze elg nevetsgesen hangzik, de nem kznsges postsokrl van sz, eleve a Vgta semelyik rszt nem lehet a ’kznsges’ jelzvel illetni: k azok a tltosok, akik lgi fogataikon cikznak, nem csak a vrosban, de szinte az egsz Nsek fldn. Nekik nem jelent gondot sem egy kfal, sem egy sereg, sem tzezer kilomter - a trben kedvkre ugrlnak ide-oda, hasznlva sajt, s a Vgta sszegyjttt mgikus erit, szempillantsnyi id alatt kzbestenek leveleket, ttrnek erdn, gton, mindenen, gy hogy maguk eltt semmit nem kell lerombolniuk. A tltosok serege teht nem elhanyagolhat. Ha pp az ltalunk is lthat trben vannak, s nem sajthasznlat kis csatornikon, akkor knnyszerkezetes lovaskocsiaikkal gy tudnak manverezni, mint a szitakt. Fenyeget hbor idejn a tbb ezer fs tltossereg sszell, kzkvnatra kineveznek maguk kzt egy vezrt, aki egyttmkdik a msik kt sereg fvezrvel, s igen nagy segtsget nyjtanak a harcokban. Ha nem is kzdenek tnylegesen, akkor is nagy hasznra vannak a Vgtaiaknak, mert el tudjk menekteni a nket s a gyerekeket, ha komoly a gond - utnptlst, gy lelmet, fegyvereket s egyb felszerelst tudnak a vrosba csempszni mg ostromzr idejn is. A tltosokat sem feltartztatni, sem elfogni nem lehet, sok iskolt vgzett, tuds kpviselik minden np tisztelett kivvtk.
A Villm Vgtnak taln csak egyetlen rossz tulajdonsga van, de az elg sokat nyom a latban: a vros rendezett s szp felszne mgtt virgzik az alvilg - sajnos egy ilyen csbt klsej, gazdag vros nem csak a tisztessges npeket vonzza, a bnzs a remek kzigazgats mellett is megtelepedett. Kezdetben vres trvnyekkel, s igen komoly csendr alakulatokkal prbltk elnyomni a trvnytelensget, ami a hossz vtizedek alatt sszehzta s befszkelte magt a stt kis siktorokba, a vezets pedig egy id utn mr nem erlkdtt a bnzs felszmolsn, mert az lehetetlen feladatnak tnt. A vgtai alvilg, ln a bukott vimongokkal - a vimong np azon tagjaival, akik letrtek a npknek kijellt vallsossggal s tisztessggel vezett trl - tolvajokkal, gyilkosokkal s rmlnyokkal, kiterjedt rendszer lett az egsz Villm Vgta terletn. A vros vezetse, s az alvilg kpviseli kztt kimondatlan megllapods jtt ltre: a rendrk nem avatkoznak a bnzk dolgba, ha azok az jszaka leple alatt, feltns nlkl tevkenykednek. Sokan nem fogadtk el a lakk kzl ezt a furcsa szerzdst, de be kellett ltniuk, hogy ennek hjn a bnzs fellkerekedett volna a Villm Vgtn - megtanultak ht egytt lni vele, s betartani az egyetlen szablyt: nem lenni rossz idben rossz helyen.
A sivatagtl nyugatra es vidkek nagy rsze Mediti birodalomhoz tartozik. Ennek a hatalmas trsgnek a legtbb trkpen nincs is megrajzolva a hatra, kifejezvn, hogy a birodalom korntsem egysges. A kpzeletbeli hatr a Porladk sivatagnak nyugati szeglete mentn vonul, keleten Mezvros, szakon a Srurh-tenger, dlen pedig Alssny falvacskja jelenti a birodalom vgt. A krnyezeti adottsgaiban, kultrjban is nagyon vltozatos birodalom hivatalos ura a meditii kirly, kinek szkhelye Mediti fvros. Ez a legnagyobb vros kzel s tvol, a Vgta t nem is vletlenl halad t rajta, mert kereskedelme igen lnk. A kirly hatalma korltozott; a gyakorlatban csak egy olyan dszesen ltztt szemlyt jelent, aki ha sajt szkvrosval boldogulni tud, mr j kirly. Klnben a fvroson, s a birodalmon bell is rengeteg kiskirly uralkodik, valamint ms vrosok urai (tbbnyire helytarti) s a fejlett Villm Vgta fvezre is jelents ellenplust jelent a kirllyal szemben, br tbbnyire mindenben igyekeznek egyttmkdni a kirllyal, fleg abban, hogy az olyan nem hivatalos elemeket, akiket csak kprztat vagyonuk emelt magasra, sikerljn megfkezni.
A Porladk sivatagban, mint mr emltve volt, nincsenek emberi vrosok, s az emberek, rlok s egyb tisztessges npek legfeljebb knyszerbl lpnek a fldjre. A sivatag krnyezethez csak pr furcsa llat, s a nirbidek egyes klnsen vad csoportjai habituldtak, akik pokoll tettk a drga rut szllt keresked, vagy a csaldjval kltz vndorl ember tjt a sivatagon t. Az okos csak kisebb sereggel lp erre a stt fldre.
A sivatagtl keletre kt nagy emberlakta birodalom van; Kajar fldje, s Tallun, azonos nev fvrosval. Kajar hatros a mgtte hzd nirbid flddel, attl csak egy fekete hegylnc vlasztja el. A nirbidek betrseitl, s terjeszkedstl lland hborban ll ez a terlet, aminek sok klnbz, nyughatatlan npe mg egymssal is hadat visel. Zavaros vidk ez, s a hbork annyira lefoglaljk npeinek lett, hogy nem csak a klvilggal nem foglalkoznak, de mg lland uralkodjuk sincs. A Kajar kvl esik mindenfajta kereskedelmen, de ms cloktl hajtva sem j tlet az idegennek a terletre lpni.
Tallun a Nsek fld leghatalmasabb birodalma, fvrosban a talluni helytart szkel, akinek az egsz Nsek fldn igen komoly hatalma van. Birodalma komolyan kzpontostott s nagyon ers, de a rlok s emberek harcaiban csak a legritkbb esetben vesz rszt, a nirbidek pedig meg sem vethetik a lbukat itt. Ipara, mezgazdasga is igen fejlett, mely gak rabszolgk nlkl nem is mkdnnek ilyen remekl. Tallun az egyetlen birodalom a Nsek fldn, ahol a rabszolga lland jelensgnek szmt, ez is kifejezi valamennyire, milyen szilrdan ll birodalomrl is van sz. Tallun Kajartl keletre helyezkedik el, hatra a hegylncok mentn vonul vgig, keleti rsze pedig kifut egszen a kontinens peremig, a vgelthatatlan cenig. Az egyetlen hely, ami a nyugati hatrt jelent hegyvonulaton bell esik, mgsem tartozik Tallunhoz, az Srahorad.
Sran Horad hatalmas s gazdag vezr volt a m.i. 3. vszzadban, s nem is becstelenl. Fiatalon elkezdte munkjt, idsebb korra sikerlt sszefognia a keleten l embereket, hogy egytt induljanak harcba a kis nirbid hordk ellen, s megtiszttsk tlk a Csrg, a Kajar, Ormlion s Tallun birodalom vidkt. Kt fertztt elmj fia egszen ms nzeteket vallott, mint a becsletes s vallsos Sran Horad, s alig voltak hsz vesek, mikor ott hagytk apjukat s elindultak kln – rossz - tjukon. Annyira gylltk apjukat, hogy elhatroztk, semmit sem fognak gy csinlni, mint ahogy azt tantottk nekik. Elszr kovcsmhelyt nyitottak, ahol remek fegyvereket ksztettek, kzben hozzjuk vetdtt pr rossz let csavarg, amitl elmebetegsgk teljessggel talakult gonoszsgg. Elszegnyedett harcosokkal sereget alkottak, s fosztogatni kezdtek, s ekkortjt talltk ki azt is, hogy ptenek a fld al egy knzkamrt, ahol kedvtelsbl knozzk rtatlan foglyaikat. Kitltek egy csom iszony knzeszkzt, s rvidesen hirdetni kezdtk kamrjukat. A testvrek vrfiai, s az utnuk kvetkez leszrmazottak zletet csinltak ebbl, pnzrt adtk ki knzkamrjukat, s maguk asszisztltak a foglyok gytrsben. Nagyon sikeresek voltak, pnzk is lett elg, s egyre tbben csapdtak hozzjuk, npk, rmhrk egyre ntt, s gy szletett meg a rettegett srahoradi katonanp. A kis Srahoradi knzkamra azta is ott ll a Porladk sivatagnak szln, de azta a legrettegettebb helly vlt az egsz Nsek fldn, mint a ’kibrelhet fldi pokol’.
Az elborult elmj testvrprbl gykeredz srahoradi np azta mr kitisztult, s j vrrel tltdtt fl. Folytattk ugyan si ’szakmjukat’, de alapjban vve becsletes letet ltek. Sosem trdtek azzal, ki az, aki a knpadra kerl, s sosem kivteleztek senkivel sem. gy tartottk, minden frfi vtkezett mr, s nincs olyan, aki ne rdemeln meg legalbb egy kicsit, amit nluk kap, br azt is tudtk, hogy a bntets Isten joga. Mivel csak egyetlen kamrjuk volt, ami a tbb szzezer fs npet nem tudta eltartani, ezrt legtbbjkbl dolgos fldmves lett, kzel a kzpontokhoz, ahol csaldjukat is megalaptottk, s egszsges letet ltek. Msok zsoldosknt szolgltak a hres srahoradi sereg ktelkben. Tallun szln ptettk fel kzpontjukat, egy hatalmas nyolctorny, fekete vrat, ami sokuknak lakhelye volt, s amit pr vtized mlva rsban is elismert a tbbi np, mint trvnyes bntets vgrehajtsi intzmnyt. A kis, si Srahoradi knzkamra, a komoly tekintllyel rendelkez, vad srahoradi sereg, a kzs erklcsk s a kzs vr kti ssze tovbbra is Sran Horad fiainak npt.
A Porladk sivatagtl keletre es terletek j nagy rsze teht semmilyen birodalomhoz nem tartozik, a falvak, vrosok, kzsgek kln egysgeket, kis llamokat alkotnak. A mr emltett Csrg, vagy Ormlion zug sem szmt kln birodalomnak, ezek csak bizonyos terleti egysgek nevei; a Csrg nevt onnan kapta, hogy szmtalan kis patak halad t rajta, gy brhol is llunk, szinte mindig hallhatunk patakcsrgedezst. Ormlion kis hegyek rnykban pihen, csendes, nyugodt vidk, veszlytelen erdkkel s gurul dombokkal. A ht-nyolc kis falu bks npei tbbnyire parasztok, nem nagyon szlnak a nagyvilg dolgaiba.
A Porladk sivatagtl kelet fel haladva sorban Kapnyk s Neon falu az els. Mindkett emberlakta falu, s ugyangy, mint Ormlion, a bkt kedvelik laki. Neon nevt a krnyez vilgos lomb erdkrl, s lnkzld dombos vidkrl kaphatta. Neonnak nincs semmilyen kzigazgatsa, npei nem fizetnek adt, gy nincs serege sem - br a kicsiny falunak nincs is nagyon szksge seregre. Kapnyk ugyangy apr falu, de a kzigazgats egy alacsony fokon jelen van, kis seregt btor, s elsznt katonk alkotjk, a testvrfalu, Neon biztonsgt is odaadan rzik, de nemegyszer csatlakoztak nagyobb seregekhez, hogy a rlok, vagy nirbidek ellen vonuljanak. Kapnyk ifj katonafiai mellett sokkal nagyobb az idsek slya, ezrt a falu reged - Neon tlti fel friss vrrel.
Kapnyk s Neon ltszlag jelentktelen, de amilyen kicsik ezek a kzsgek olyan fontos kereskedelmi utak futnak itt ssze - hrom is! Az szakrl jv a legkomolyabb, tkletes, llandan karbantartott, szles burkolattal, hogy hrom kocsi knyelmesen elfrjen egyms mellett. Kapcsolatot tart a rl Oromvrral, s a kis keresked vrossal, Divinval, aminek fknt keresked npe Neonban s Kapnykban rtkesti termkt, vagy tviszi a viszonylag biztonsgos neoni karavnton a sivatagon tlra, Mediti birodalom kisebb kzsgeibe. Neonnak, s Kapnyknak igazbl nem ll rdekben fenntartani a komoly gondozst ignyl, szakra fut utat, gy annak teljes kltsgt Divina llja - ezrt Divinai t a neve.
A msik kt kereskedelmi t nincs lekvezve, de hasonl jelentsge van. Az egyik Tallun fel tart, a msik az emberlakta Rountant s Szuit hegyi ikerfalvakon vezet t, s a nagy kereskedgcba, Nerva, Sznai krnykbe torkollik, majd innen vezet tovbb a szintn fontos j s jhr t. Ezek az utak mr a seregek szmra is fontosak.
Tovbb haladva a sivatag fell keletre, Kdor a kvetkez. Ez egy kzepes mret falvacska, mind a nagyvilgi politikban, mind a kereskedelmi pezsgsben aktvan rszt vesz, s erre kifejezetten bszke. Urnak nincs kln cme, helytart, fejedelem nem lehet, mert ahhoz nem elg nagy a vroska. Kdor ura egyben a komoly kdori sereg vezre is - felgyelik a szomszdsgot, szemmel tartjk a Porladk sivatagt is, nehogy nagyon elszaporodjanak a krnyken a nirbidek. Kdor szorosan sszefogdzkod npe klnben nem olyan rg telepedett le, sokig vndoroltak a hegyek s a sivatag kzt, s megalaptott falvuk neve is a sok kdorgs miatt lett Kdor - mg most is szvesen hadjratoznak seregkkel, s kzvetlen kapcsolatot tartanak a Villm Vgtval a vgtai tltosok rvn.
Hirja Anama, minden Nsek fldi frfi lomvrosa, mindig is hres volt rendkvl ers, szrazfldi terleten tkpes seregeirl, a szzezer fs np teljes sszetartsrl, remek kzigazgatsrl, a tkletesnek mondott hierachikus felptsrl, erklcsi normirl s a vrosiak ltal kpviselt letvitelrl - ezenkvl ez az egyik leggazdagabb, legbefolysosabb vros a Nsek fldn. A rendszer kzel ktezer ve zavartalanul megy, idig semmilyen belviszly nem rekesztette meg hosszan, de a hbork sem okoztak gondot. A gazdag, rendezett kis katonallam harcias, les szem, igen vallsos, ntudatos s ggs npei bszkn emlegettk, hogy anamaiak. A vezets egytt vitte a vrost az idvel, gy, hogy a fejlds tja ne hagyja el a rg megszokottat, a hagyomnyt, a termszetes dolgokat - ez a vros volt a ’fejld maradand’.
A vros egy szikladomb tetejre plt, s az vszzadok alatt egyre nagyobb lett. A vr krl falu plt, majd ahogy egyre ntt a npessg, gy alakult ki nyolc koncentrikus kr a cscsot jelent vr krl. Mindegyik krgyrt hatalmas, fehr gtfalak vlasztanak el egymstl, amiken ellensg alig-alig tudott ttrni. A szzezer fnyi anamai np minden tizennyolc vesnl idsebb frfija katona, az uralkod parancsra vagy hadi llapotban harcolniuk kell, akr hivatsos, fizetett katonk, akr nem. A hivatsos katonk tbbnyire a vrosi falrsgben, jrrseregben, rendrsgben szolglnak, s nem csak kt vet katonskodnak, ami minden frfinak ktelez Hirja Anamban, hanem jval tbbet. Ha valaki elvgezte a ktelez katonai szolglatot tizennyolctl hszves korig, t csoport kzl vlaszthat, hogy melyikben akar tovbb tanulni. Mindegyik csoport sszes katonja termszetesen Anama haderejt ersti, de az egyes csoportok fmesterei (vagy harcmesterei), azaz legfbb vezeti, s a fmesterek alatt ll hrom-hrom harcosvezet a vrosvezetsben is fontos szereppel brnak, jelents rszt kivesznek a politikbl. A csoportok klnbz terletekre specializldtak, hossz vek alatt alakult ki sajtos harcmvszetk, technikjuk, s erssgk.
A fehr anamaiak mgikus kpessgket fejlesztettk tklyre. Megtanultk, hogy harcokban hogyan hasznlhatjk fl a termszet s sajt mgikus eriket, hogyan vdekezhetnek, tmadhatnak, gyilkolhatnak varzslatok segtsgvel.
A fekete anamaiak szakterlete a nvnyvilg. Szmukra nem jelent gondot, hogy a termszet minden tern tjkozdjanak. Megtanuljk, hogyan maradjanak letben a vadonban minden eszkz s lelem nlkl, hogyan olvassanak a nyomokbl, de leginkbb a nvnyeket ismerik, amikbl gygyszereket s mrgeket kevernek ki. Az anyatermszet segtsgvel minden bajt knnyen orvosolnak. Kt lbbal llnak a fldn, nem kedvelik a mgit.
A rriorok letclja a kiegyenslyozott, nyugodt let, a test s a llek sszhangjnak megteremtse - kicsit hasonltanak a szerzetesekre. Az fegyvertrukban szerepel a legtbb fegyver, de pusztakzzel a leggyesebbek. A rriorsg kln valls is, ami legtbb vonsban hasonlt az ltalnos anamai monoteista vallshoz. Hrom klnbz kpzettsg szerinti rendjk van.
A roham lovassg az egyetlen csoport, akiknl lland a ltszm: csupn ezerktszzan vannak nhny szz f tartalkkal. Ha a vrost vratlanul tmadjk meg, akkor ha gyukbl is ugrasszk ki ket, legfeljebb kt s fl perc alatt teljes menetfelszerelsbe tudnak ltzni, s nem tbb mint t-ht perc alatt az els osztag odar a megtmadott rszre. Amg meg nem rkezik az ersts a ngyszer hromszz fs seregecskk megprbljk meglltani az ellensget. Csak a legjobbak legjobbjai kerlnek be ebbe a csoportba. letk nagyon szigoran be van osztva, mert szinte llandan kszenltben kell lennik, ritkn tlthetik csak otthon az jszakt csaldjukkal. A lovaikat is szrnyen bonyolult kivlasztani s kikpezni. A katonk hallozsi arnya veszlyes letk ellenre roppant kicsi, a rohamlovasokat ltalban nyugdjazzk, mikor 60 vesek lesznek.
Az rnyharcosok (parazita vagy fekete harcosok) taln a legtbb szereppel rendelkez csoport. rny- vagy fekete harcosoknak hvjk ket, mert nagy tmegben is remekl el tudnak tnni, feltns nlkl be tudnak hatolni mindenhov, mivel aurjukat egyedlll mdon tudjk formlni. A vltoz aura rvn tudjk nhny perccel, esetleg egy negyed rval elre megjsolni a hborban az ellensg szndkt. A parazita harcos nevet arrl kaptk, hogy szrevtlenl tudjk megfigyels alatt tartani a kiszemelt szemlyt, gyakorlatilag kullancsknt rtapadnak, kvetik, s nem leplezdnek le. Ezt az adottsgukat gyesen ki is hasznljk.
Klnleges harcmvszetket s az elbbi kt tehetsgket hborban legtbbszr arra hasznljk, hogy az ellensg tborba osonjanak, kmkedjenek, hinyz, fontos cikkeket (gygyszert, lelmet) lopjanak. Erklcseik nagyban klnbznek a kznsges anamai ember erklcseitl, nagy knyvkben errl kln rsz van. Eskjk f rszben ll, hogy minden teljestett parancsrt teljes mrtkben k vllaljk a felelsget - ebben klnbznek a szemlytelen, tlag katontl, aki mg Isten eltt is vdekezhet azzal, hogy parancsot teljestett - a fldn semmirt nem tlhetik el ket, amit parancsra tettek, Isten eltt azonban minden tettk csak ket sjtja. Az rnyharcosok tulajdonkppen elvgzik a piszkos munkt, amit ms, normlis ember nem tenne meg - meglnek rtatlan embereket, ha kell nket, gyerekeket is, a hbor ltalnos szablyai szerint bncselekmnynek szmt dolgokat is elkvetnek parancsra - s felldozzk lelkk tisztasgt hazjukrt, amivel sokkal tbbet ldoznak fl, mint amennyit egy tlag katona felldozhat brmikor is.
Az t harcoscsoportnak – a fehr anamiaknak, a fekete anamiaknak, a rrioroknak, a rohamlovasoknak s az rnyharcosoknak – komoly, hierarchikus rendszere plt ki, melyre ebben a bevezetben nem ldozok tbb szt.
Hirja Anama ura a helytart, aki teljhatalommal rendelkezik, s legfbb hadr is. A vrost a tancs s az ltalnos frumok segtsgvel kormnyozza, amikkel kikri az urak, s a np vlemnyt is, de a vgs dntst hozza, s ez akkor is rvnyes, ha senki nem rt egyet vele. Az anamai np szereti figyelemmel ksrni a politikt, s boldog, ha rszt is vehet benne, de mentalitsa olyan, hogy megbzik a helytartban, teljes tisztelettel s szeretettel adzik neki - s a helytart sosem l vissza a np bizalmval.
A vros autarchira rendezkedett be, a legtbb szksges nyersanyagot ki tudja termelni, az lelmet el tudja lltani, gy a kereskedelme nem annyira lnk, mint amennyire vrhat lenne egy ilyen nagyvrostl. Az anamai kereskedk a krnyez vrakat, vrosokat ltjk el mezgazdasgi termkkel, amirt cserbe st, fszert, pt-alapanyagot kapnak.
Hirja Anama - melyet Nagy keleti vrosnak is szoktak hvni - sivatagon innen, s sivatagon tl is az egyik legnagyobb vdbstyja az emberi npnek s az ltalnos nsek fldi vallsnak.
Az egyszersg kedvrt idig csak az emberi hajlkokrl beszltem, holott nirbid, s fleg rl terletek vltjk az emberek birodalmait. A trgyalt terlet legnyugatibb rszn a Dli rl vr ll. A rloknl minden egyes gtjrl elneveztek egy-egy erdt, hagyomny szerint az alapjn, hogy az adott jelentkeny vr, vagy telepls merre van a legkzelebbi nagy erponttl. Ezeket ltalban csak a hozzrtk rzik meg, s az a krltti terleten vlasztjk ki az uralkodnak a helyet a vr ptshez: kzvetlen r ptkezni srt lehet, elvgre egy ember sem szereti, ha valami idegen tl kzel nyomakszik hozz, de arra is vigyzni kell, hogy ne legyen tle tl messze a vr, mert az ilyen erpontok biztonsgot nyjtanak – a Dli rl vr teht dlre van legkzelebbi fontos erponttl.
A Dli rl vr krli birodalom ad helyet egy ersen nemzeti szellem rl trzsnek, akik a soktorny vr oltalmban rendezkedtek be. A birodalom minden harcban rszt vett, npei nem tudtk volna elviselni, ha kimaradnak valamibl. A Dli rl vr hatsgi sugara a sivatagon tlra is elnylik; ott ll Agosz, mely a rl birodalom fejedelmnek sajt kezels vra. A fejedelem elknyvelten a leggazdagabb szemly a Nsek fldn, Hirja Anama helytartja s a talluni helytart mellett a Nsek fld leghatalmasabb urai kztt van.
Nyugat fel haladva Ruimen, az si vr a kvetkez a sorban. Ehhez is tartozik egy nagyobb rl terlet, ami tbb kis erdt, s falvat foglal magba. Ruimenben sosem kpeztek ki jelents mennyisg rl katont, hadi szempontbl leginkbb a vdekezs miatt volt fontos, s a birodalom Mediti hatrn tutaz rl seregek szllshelyt, fontos bzist jelentette.
Ruimentl pr szz kilomterre terpeszkedik a hegyek gyrjben a nagy nirbid fld, az Alenin elsavastott tengertl nyugatra. A tenger, s a nirbidek fldje kzt csak egyetlen emberlakta vros, a Stt foki vros volt kpes megmaradni, ennek is lland harcokat vvnak npei a flbk nv nirbidekkel. Ebbe a nirbid birodalomba fut be a Vgta t - Amon Arsh kapuja szolgl jelzsl az utaz szmra: a kapu utn mr a veszlyes nirbid birodalom kvetkezik.
A kvetkez fontosabb rl erssg mr a sivatagon tl van, a keleti oldalon, Neon s Kapnyk krnykn. Ez az erd egymagban ll a Porladk sivatagban, de mg a Naptl vilgos rszen, s hadi szempontbl is fontos. M.i. 1-ben - teht azutn, hogy a rlok s az emberek megktttk az els bkt - hozzvettk a bke szveghez, hogy az emberek is elfogadjk a Keleti erdt hivatalos bntets vgrehajtsi intzmnynek. Egy vvel ksbb az emberek megszegtk a bkt, de a Keleti erdt tovbbra is elismertk brtnnek, gy a vr kiesett a nagy harcokbl, s sosem ostromoltk meg.
Az szaki rl vr, mely Tallun hatrn ll, a termszeti erk sszefogsa miatt klnsen fontos. Fejedelme hatalmas erej varzsl, gyakran nem vesz rszt a csatban, hanem vrbl irnytva a megfoghatatlan erket segti seregt.
Az elbbi lersba szmos ember vagy rl lakta vros s falu nem kerlt be, de a legfontosabbakrl szltam. A vimongok lakhelyeirl semmi sz nem esett, ugyangy, mint a nykokrl vagy a vlrekrl sem, de ezek kihagysval a hossz, s fraszt lersokat akartam elkerlni - remnyeim szerint pedig szksg esetn a ksbbiekben mg gy is lesz sz e npekrl. A tovbbi vroslers helyett a nsek fldi vallsokrl lesz sz.
Az emberek vallsnak nincs kln neve - ltalnos nsek fldi vallsnak nevezik, mely legtbb vonsban hasonlt a keresztny vallshoz. Fontos klnbsg azonban, hogy egyhzi birtok, egyhzi birodalom nem alakult ki, gy papi hierarchia sem. A heti vallsi sszejveteleken a templomban a papok prdiklnak, imdkoznak egytt a gylekezettel, mivel azonban sok helyen nincs kzigazgats, ezrt a papok knytelenek fldet mvelni, vagy olyan tevkenysget folytatni, amibl meglhetnek, hisz a gylekezet lelknek vst senki nem fizeti meg nekik. A rlok is ezt a vallst kvetik, de nluk vannak klnbsgek; az vallsuk amolyan termszet-valls. Nekik is egy az istenk, de a termszetet ugyangy tisztelik s szeretik, mint az Istent - egyesek gy gondoljk Isten s a termszet ugyanaz, msok szerint kln dolgok, a termszet csak Isten egy nagy hatalm teremtmnye, mivel azonban megfoghat kzelsgben van, s kzvetlenl befolyssal van az letre, ezrt hasonlan kell tisztelni, szeretni, s imdkozni hozz. Az anamaiak vallsa szintn az ltalnos nsek fldi valls, de anamai ltalnos vallsnak szoktk nevezni, mert elg sok sajtossga van. J pr olyan vonst vegyt, melyek a Fldn a keleti vallsoknl tapasztalhatk. A h anamai nagyon komolyan vallsos, de az anamai ember szinte teljesen magra van hagyva a valls terletn, mert papok, szerzetesek alig vannak. Nem jellemzek az istentiszteletek - habr templomuk van - gy a vallsi szablyok, dogmk sincsenek olyan szigoran lefektetve. Az anamai ember sajt j lelkiismeretre knytelen hivatkozni, s Isten jindulat tmutatsra. A rlokhoz hasonlan a termszetet k is fontosabbnak tartjk vallsukban, mint a nem anamai emberek, de abban klnbznek a rloktl, hogy a trgyakat is tisztelik egy bizonyos fokon. Ez nem vak, elfogulatlan fetisizmus, egyszeren csak annak elismerse, hogy mindent Isten teremtett, ezrt minden dolog j, s szeretetre mlt valahogy. Sok anamai gy vli a trgyaknak is van egyfajta lelkk, annak ellenre, hogy nem lnek. Ezrt tisztelik a kardjuk acljt, vagy a btoraik fjt - imdkozni nem szoktak trgyakhoz, de dhkben sem mondanak feljk trgr szavakat, s elfordul, hogy otthonuk felptsnl egy rvid kis fohszt nekelnek el a fldnek, amire majd pteni fognak, hogy ne haragudjon meg a megbolygatsrt, s fogadja be a testbe az j anyagot.
A rriorok vallsa is kln, br nagyon hasonlt az anamai vallshoz. Amiben klnbzik, hogy nagyobb hangslyt fordtanak az idsebbek, a tapasztaltabbak a fiatalabbak lelki egszsgnek megrzsre. Tbb a szably is, s minden napra jut egy imara. A katonai hierarchin bell van egy csekly vallsi hierarchia is, ha nem is papron, hivatalosan, hanem csupn a rriorok elismerse szerint.
A vimongok szigor vallsi dogmk szerint lnek, a vlrek is tbbnyire. A nirbideknek nincs sajt, lland vallsuk. Az sidkben lt kt hatalmas erej, nirbidekhez csatlakozott ember, akik varzserejk rvn gyakorlatilag rkkvalv vltak, testket elvesztettk, de lelkk megmaradt, mint a termszeti erkbl kiszakadt kt fekete szellem. A nevk Szmra s Szmrer. A nirbidek ket istentik, br nluk, mint azt mondtam, mind a szeretet, mind az igazi tisztelet hinyzik, gy igazbl istensgeket sem tudnak elismerni, csak segtsgl hvjk ezt a kt stt szellemet a csatkban. Szmra s Szmrer a nirbidek szerint sem isten - minden np tudja, hogy csak kt elfajzott emberi lny gonosz lelkrl van sz.
Fontos momentum a varzsls krdse, hisz a keresztny egyhzak mind eltlik a mgit. Tny, hogy a nsek fldi npek is mind tudjk, hogy ltezik j s rossz mgia, mivel azonban a teremtstrtnetkben az ll, hogy Isten egyes npeknek odaajndkozta a kpessget a varzslsra, ezrt k nem tartjk azt eltlendnek. s nem lehet minden cselekedet esetben hatrmezsgyt hzni, hogy az mr varzslatnak szmt-e, vagy mg nem. Vannak, akik mgia nlkl is kpesek hihetetlen, szinte nem is emberi dolgokat mvelni. A Nsek fldjn minden emberi lny tudja, hogy az lkben klnbz energia szintek vannak, ezek minden llnynek a sajtjai, amiket szletsekor kapott, s ha gonosz erk nem bolygatjk, akkor megfelel ritmusban, lassan fogynak csak, egszen a hallig. A felsznt knny megbontani, hisz er kell az izmok mkdtetshez, a napi teendkhz is, nehz fizikai munkval pedig energikat lehet elhasznlni a mlyebben lv energiaszintekbl. Vannak azonban olyan rejtett rtegei is az let forrsainak, amiket puszta erkifejtssel nem lehet elrni - ezek is minden llny sajt tulajdonai - hozzjuk frni nem, vagy csak alig lehet. Egyes harcmvszek azonban kpesek sokvi tanuls utn gy sszpontostani, olyan teljes figyelemmel gyakorolni mvszetket, hogy betrnek a legmlyebben nyugv, meg nem bolygatott energiaszintekre, s ezzel mr-mr mgikusnak tn cselekedeteket kpesek vgrehajtani. Hogy ez valban varzsls-e? Nem hiszem. De azt tudni kell, hogy aki idig eljut a harcmvszetben, s ezekbl a mlyen elrejtett energiibl vesz el, az sajt lett rvidti, mert olyan erkbl hasznl, amikbl nem lenne szabad, s amik teendihez nem is szksgesek - ezek az erk az let megtarti, annak felttelei, s kapcsolatban llhatnak a meg-nem-kttt termszeti energikkal. Nem bn lehatolni a mlyebben lv energiartegekbe, de visszals a sajt lttel.
Visszatrve az igazi varzslsra, nincs mindenkinek meg a Nsek fldjn sem a termszeti erk irnytsnak tfogbb, tgabb kpessge. Vannak, akik teljes mrtkben kptelenek erre, vannak, akik ugyan tudnnak varzsolni, de nem akarnak, vagy esetleg nem ismerik sajt kpessgeiket. Egyesek csak hosszas tanulssal vlnak igazi varzslkk, msok annak szletnek. De a varzslk nagyon kevesen vannak, ami nem is baj.
A Nsek fldn sokan sokflekppen gondolkoznak a varzslsrl. Sok tanult, blcs ember szigoran ll hozz ehhez a krdshez; k gy vlik hossz veket kell ahhoz tanulni, hogy valaki gy lhessen sajt mgikus eredet kpessgeivel, hogy nem kvet el bnt. Ez a tanuls pedig nem csak az erk kordban tartsrl kell hogy szljon, hanem az ltalnos tuds bvtsrl, az ismeretek elmlytsrl, az egsz vilgrl. Szmukra ezrt az tlag fehr anamai katonn, a hisguk miatt mgit hasznl vimongokon t a kznsges kis varzslkig mindenki eltlend, de hihetetlen tisztelettel tekintenek a valban roppant md kimvelt, tanult, nagy varzslkra - ilyen az szaki rl vr ura, a vimong fejedelem, az anamai fehr fmester, a villm vgtai tltosok - gy gondoljk k azok, akik valban megrdemlik, hogy varzsolni tudnak. A varzsls ugyanis nagyon komoly dolog, s aki nem blcs, beltsra kpes ember a mindennapokban, az vtkes a varzslsban, mert hozz mltatlan s tn veszlyes is.
Emellett a szigorbbak gy vlik, oktalan s bns az is, aki varzsolni mer aprsgok miatt, aki napi teendiben rendszeresen mgijt hasznlja. A legtbb varzsl azonban ezt ugyangy gondolja, s ennek alapjn jr el.
Szz oldal is kevs lenne ahhoz, hogy mindent lerjak errl az risi fldrl, de ez a bevezet nem is ezt clozta meg, s ennek lehetsgt tadom a Nsek fldjrl szl regknek, melyekben remnyeim szerint a cselekmny mellett fut lersok kevsb lesznek kimertk. Mindenesetre ne egy antik vilg fogadsra szmtson az olvas, mert ez a vilg tl rgi ahhoz, hogy antik maradhasson, s ezek az idk mr elmltak. Az tmentett rtkekre, s a megmaradt nehzsgekre a trtnetekben fny derl!
J olvasst!


 

* Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. * Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. * Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. *    *****    Elindult a Játék határok nélkül rajongói oldal! Ha te is szeretted a '90-es évek népszerû mûsorát, nézz be ide!    *****    Megjelent a Nintendo Switch 2 és a Mario Kart World! Ennek örömére megújítottam a Hungarian Super Mario Fan Club oldalt.    *****    Homlokzati hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    A PlayStation 3 átmeneti fiaskója után a PlayStation 4 ismét sikersztori volt. Ha kíváncsi vagy a történetére, katt ide!    *****    A Bakuten!! az egyik leginkább alulértékelt sportanime. Egyedi, mégis csodálatos alkotásról van szó. Itt olvashatsz róla    *****    A PlayStation 3-ra jelentõsen felborultak az erõviszonyok a konzolpiacon. Ha érdekel a PS3 története, akkor kattints ide    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran! Mese, mese, meskete - ha nem hiszed, nézz bele!    *****    Az Anya, ha mûvész - Beszélgetés Hernádi Judittal és lányával, Tarján Zsófival - 2025.05.08-án 18:00 -Corinthia Budapest    *****    ✨ Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott – ismerd meg a „Megóvlak” címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.