Egy hely, ahov mindig visszatrhetek
2009.08.07. 17:18
Van egy hely, amely nincs is olyan messze, s nem is olyan elkpzelhetetlen, mint gondolnnk, mgis szeretek oda jrni, s az letrl filozoflni
Egy hely, ahov mindig visszatrhetek
Elhang:
Van egy hely, amely nincs is olyan messze, s nem is olyan elkpzelhetetlen, mint gondolnnk, mgis szeretek oda jrni, s az letrl filozoflni. Ez a trtnet egy nrl szl, aki llekben oly sok mindenen ment keresztl, hogy erre a helyre gy tudjon emlkezni, mint egy tlagos helyre, mely nem tlti el egybbel, csak kellemes emlkekkel s rzsekkel, melyen brmikor elmosolyodhat.
A nv, Samantha Bennington, nem azonosthat be a Linkin Park nekesnek, Chester Bennington a felesgvel, valamint az egsz m kitalci, brmely egyezs a valsggal a vletlen mve – vagy nem.
Sokan rltnek, vagy valamifle fanatikusnak tarthatnak azrt, mert olyan dolgok kerlnek bele a knyvbe, melyek nem is lteznek az tlagember szmra, m, ha a puszta szavak mg pillantunk, s nem csupn a betket nzzk, hanem a valdi jelentsket, akkor r ez a knyv igazn valamit, s akkor hiszem azt, hogy elrtem azt, amit akartam.
Sok nnek ajnlom ezt a knyvet, s fleg egyetlen egy nnek, aki megalkotta a knyvet, s ha nem lenne, nem is rhattam volna meg, hiszen volt a mzsm: a trtnetben Rose Chevalier.
Ksznm: az r
1. fejezet
Egy szvdobbans. Ez a kezdet, mely halvny csrt breszt az letre a holtak szmra, az lket szdti, jelenti a szletst, s jelenti nha a hallt is. Bizonyos szempontbl n is megszlettem akkor, de ne haladjunk ennyire elre.
Samantha Bennington vagyok, 21 ves, tavalyeltt vgeztem az tves gimnziummal, jelenleg most rszids llsban dolgozom a Zenemvszeti Fiskola mellett.
lltlag egy elgg klnleges ember vagyok, n ezt mr csak azrt sem ismerem be, mert nem akarom elfoglalni az nimdk sorban a helyem, s egybknt is gy gondolom, hogy mivel senki sem egyforma, ezrt mindenki klnleges. Az, hogy balkezes vagyok, indig aurm van, ami fogalmam sincs, micsoda tulajdonkppen, de jl hangzik, s rdekes csillagjegyeim vannak, az nem jelenti azt, hogy ettl vlok klnlegess.
- Samantha, krsz enni valamit? – krdezte anym.
- Nem, kszi – feleltem.
Mg mindig vele lek, kptelen vagyok teljesen nllsulni, br ersen dolgozom azon, hogy ez minl elbb megvltozzon. Taln azrt sem tudok tle elszakadni, mert nincs senkim rajta kvl, s mert csodlom.
Apt nem ismertem, neki volt egy msik csaldja, ahhoz akkoriban visszatrhetett, de elg sok ideig anyval egytt voltak, s megszlt engem harmincegy ves korban, majd egyedl, szinte minden segtsg nlkl nevelt fel engem, ugyanis az anyja pr ve meghalt, a nagymamja pedig szletsem vnek oktberben tvozott az lk vilgbl. Csodlom, amirt gy kpes volt felnevelni, s ilyen j anya lett belle a krlmnyek ellenre. Sokig ltnk egyszobs garzonban, 2004 februrjban kltznk csak el egy ktszobsba, majd egy msikba nyolc v mlva, ezttal anya prjval, s azta lnk hrman. n az nekesi plyt vlasztottam, gy gondolom, a fvrosba fogok kltzni, Londonba, mert ott szeretnm folytatni a plyafutsomat. Ez egy tlagos let, gy gondolom. Legalbb is most mr tlagosnak mondhatom. Kt mg nem mondhattam el ugyanezt.
Trtnetem Doverben kezddtt, utolsves voltam a gimnziumban, s mr vrtam, hogy szabaduljak az osztlytrsaimtl, vlhetleg errl k tehettek annak tekintetben, hogy a piszkldst soha nem hagytk abba.
Az osztlytrsam volt mr elg rgta egy lny, akivel gyakorlatilag 4. vvgn bartkoztam ssze jobban. Nem volt rla elmondhat, hogy a kitnk tbort erstette volna, de nem ezrt nem figyeltem fel r elbb, hanem, mert szrevettem, hogy neki nem az nekesi, inkbb a rajzos plya fekszik igazn, sokkal nagyobb tehetsge volt hozz. Persze, n is rajzolgattam, s tudtam is rajzolni valamennyire, de tehetsgesebb volt nlam, teht biztosra vettem, hogy miutn vgzett a kzpiskolban, rajzolni fog a tovbbiakban. Bartsgunkat n indtottam el valahogy, leginkbb ezen a vonalon, s ebbl alakult ki lassan az, hogy negyedik flvre olyan j viszony alakult ki kztnk, hogy mr szinte csak egymssal foglalkoztunk. Nekem rengeteg bartom volt mellette, neki viszont szinte senki, ezrt knnyen belelttam a szvbe, hiba akarta volna eltakarni azt a tnyt, hogy n vagyok az egyetlen, aki ilyen knnyen befrkzte magt az letbe. Ksbb elmondta, hogy nekem nylt meg elszr, s reztem, hogy innentl kezdve sikerlni fog neki az, hogy msoknak is megnyljon, s hogy rtalljon nmagra. Ksbb rjttem, hogy az rdekldsi krnk leginkbb a spiritulis dolgok fel vonz minket, fleg t.
Igazbl, n rgebben nagyon hittem a termszetfelettiben, mg vgl sikerlt lezrnom magamban azt a rszt, amitl akaratlanul is fltem, s ez megnyugtat volt az utbbi vekben. Azonban ismt felsznre hozta ezeket, flelmeket, stt gondolatokat, mg egy kis ldzsi mnit is. Ha valaki akkor igazn figyelt volna engem, akkor azt hitte volna kls szemllknt, hogy megtbolyodtam, s az elmmben felbomlott a jzansz tmr vilga, s az ilyenek valk az rltek hzba. Hogy mirt nem kerltem mg oda, annak csak az az oka, hogy nem beszltem senkinek arrl, amit nekem elmondott.
Teltek a hnapok, n pedig egyre inkbb reztem slynak a szavait, s egyre inkbb ki akartam sajttani magamnak ezt a varzslatos szemlyt, akit megismertem. Rose egy olyan gynyr szemly volt, amit mg letemben nem tapasztaltam. Nem felttlenl klsleg, pedig gy is szp volt, ami azutn csak mg szebb vltozott, fleg, hogy befestette hossz, ds hajt feketre s fzket hordott. De nem errl van sz. A hangja, hol nyugtatknt, hol felkavarsknt hatott rm, mikor mit mondott, amirl meslt, maga a trtnete is elvarzsolt, s szabadjra bocsjtotta rzkeimet. Egyszer krtem is, hogy mesljen el mindent arrl, amire emlkszik az gynevezett elz letbl.
- Olyan sokat tudnk neked mondani, de mg ennl is tbb dolog homlyos – mondta, de vgl beadta a derekt. – Elz letemben francia frfi voltam, te pedig angol n. Azutn, hogy… tudod, az trtnt… - tudtam. Meslt egy emlkrl, ami egyltaln nem volt bjos, ennek ellenre, mg azutn is sokszor hallottam tle. Elz letnkben behurcoltam egy stt helyre, taln kamrba, vagy ki tudja hov, s kssel megknoztam. Abban a korban ez – normlisnak azrt nem igazn mondhatnm, de – megtrtnhetett, ugyanis a rokokban ltnk. Mikor felhozta ezt a tmt, folyton kellemetlen rzs telepedett rm, fleg azrt, mert nem rtettem az akkori magamat, s mert nem emlkeztem r, Rose-zal ellenttben. Szszerinti fjdalmat okozott, mikor emltette, s ltalban egy olyan helyen, amely attl kezdve a trzshelynkk vlt. Mindig ott meslt a mltrl, ami, mint kiderlt, nagyon is a kzs mltunk volt, br az, hogy „egytt” s „kzs mlt” folyton megszortotta a szvemet.
- Egy rten ltnk, s te egy lila virgot vettl a kezedbe – meslte. – Valami fontos dologrl beszltl, de nem igazn figyeltem mr arra… - s elmondta, hogy lefektetett a puha fbe. Mikzben hallgattam, prbltam elkpzelni azt a szp emlket, s valamennyire sikerlt is. Ezt mindssze ktszer emlegette fel, s mindig mosolyt csalt az arcomra a nyugodt, szinte vidman csilingel hangja, mely meslte a mindig eszbe jut emlkeket.
n pedig meghallgattam minden szavt – ebbl llt a bartsgunk.
Nha szerettem volna n is kiadni magambl a felgylemlett feszltsget, de miatta mindig visszafogtam minden indulatomat, arcomra, hangomra ltalban mindig sikerlt nyugodtsgot erltetnem, de nem lltom, hogy ne rezte volna meg a nagyobb dolgokat. gy emlkszem, hogy csak nhnyszor jttek felsznre a mr elviselhetetlen rzseim, br ezeket csak levelezsek kzepette rtam le neki.
Aztn keresni kezdett bizonyos embereket, akiket vmproknak nevezett, ki tudja, hogy azok voltak-e egyltaln, gy vlem, teljesen lnyegtelen mindez. Vgl is, tallt valakit, akit akart, mert br sokszor prblkozott, s akadtak flrertsek kzttk, st, volt, mikor engem is magval rntott, m vgl gy dnttt, hogy a megfelel szemlyt tallta meg a clja elrshez. Magam sem tudom, de az els pillanattl kezdve unszimpatikus lett ez a szemly, s nagyon sokig tartott, mg aztn mgis rjttem, hogy mirt. m, mg eltte, egy este, Rose megvallotta nekem, hogy szerelmes a frfiba. Azt hittem, hogy ez olyan, ami hamar elmlik, hiszen egy lny, aki mg alig felntt, nagyrszt nem marad meg rvid ismeretsg utn egy valakinl. Tvedtem, s taln tartottam is attl, hogy tvedek.
s minden oka egy szvdobbans. Honnan tudhattam volna?
2. fejezet
Egy j nap mindig egy j gondolatot teremt az ember fejben. A gondolat vitorlt ereszt az let tengern, az emlk szele fjja, s senki nem tudja, mikor kt ki a haj, mikor apad el a tenger, s mikor csendesl a szl.
Minden nap gy reztem magam, mintha meghaltam volna. Mintha kiszrads fenyegetett volna, s az igazi halltl csupn annyi tartott vissza, hogy nha, amikor mr majdnem vgzetes lett volna a szrazsg, jtt pr csepp vz, mely nem hagyta, hogy a lelkem elsivatagosodjon. Ez a pr csepp vz volt az, amikor tallkozhattam, beszlhettem vele, amikor elmentnk arra a helyre, ahov mindig visszatrnk. A hely emlkeztetett arra, amilyen n voltam bell, mikor szvemet jra mozogni reztem. Ez volt az a szvdobbans, amit ms nem tudott bellem kihozni. volt az egyetlen, aki dht, szomorsgot, rmt, ktsgbeesst, fjdalmat, vidmsgot, s mindenfajta rzst ki tudott bellem hozni. Egyszer el is mondtam neki, hogy, br nem tudom, mirt, de az egyetlen, aki mellett nem tudok egyszeren csak nyugodt maradni. Szerintem ezt anlkl tudta, hogy elmondtam volna neki, s ezt kihasznlva – mindig arra gondolok, hogy azrt, mert meg akarta torolni az elz letnkben esett srelmeit, - tudta azt is, hogy mivel okozhat fjdalmat, s okozott is. Egyrszt az emlkeinek felemlegetsvel, msrszt azzal, hogy jjel-nappal a szerelmrl beszlt, mellyel egyfolytban forgatta a bennem lv trt, s ha az a fizikai skon is ltezett volna, a tr hegye belm trt volna mr, s n rg elvreztem volna. A llek viszont sokkal tbbet kibr, mint a test, pp ezrt sokkal tbb sebet is lehet rajta ejteni.
Ha csak annyi lett volna, hogy rla beszl s ennyi, az nem lett volna nmagban annyira kibrhatatlan, de egyszer csak bejelentette, hogy hamarosan elmegy innen, itt hagyja Dovert, s egsz Nagy-Britannit, kikltzik Franciaorszgba, s valsznleg nem ltjuk egymst tbb. Mivel ismertem a krlmnyeket, azt is belttam, hogy amit mond, az gy is van, s a valsznleg nla a teljesen biztosat jelenti. Elszr lelombozdtam, annak ellenre, hogy azt mondta, valamikor mindenkppen visszajn s megltogat – mindenkppen megtall. Kt kerek hnapon keresztl ezeket hangoztatta, mr arra sem emlkszem, hogy egyltaln beszltnk-e msrl, de n mgis hallgattam, hol csendben, hol megszlalva, s ha meg is szlaltam, az jtt ki a szmon, hogy: Ne gyere vissza.
Szvem szerint ehelyett azt mondtam volna, hogy: Soha ne menj el, de nem tehettem, nem volt hozz jogom, hogy beleszljak az letbe, s gy is tudom, hogy azrt akart visszajnni, hogy nekem szvessget tegyen, erre pedig nincs szksgem. Sajnlkozsnak fogtam fel az egszet, mg aztn rjttem, hogy nem hogy nem rossz, de ennl jobbat nem is mondhattam volna. Ha nem tr vissza az letembe, az nekem j, hiszen kpes leszek elfelejteni mindent, ami hozz fz, amiket mondott, s amiket n is mondtam, amit trtnt, s amit nem trtnt. Az emlkeket, az lmatlan jszakkat, a fradt napokat, a knnyeket, melyeket rte ejtettem, a verseket, melyeknek adott ihletet, remeg hangomat s kezeimet, melyek miatta remegtek, lngol szemeimet, melyek azt lestk, hogy merre van.
Folyton krdezgette, mirt akarom, hogy ne jjjn vissza, s nem tudtam vlaszt adni r igazn. Azrt, mert fj? Azrt, mert nem akarok ktdni hozz s az emlkeimhez? Azrt, mert nem akarom gtolni? Mindegyik, de nem tudtam igazn, hogy melyiket mondjam. Azt is mondhattam volna, hogy mellette nem reztem, hogy nmagam lennk, s nem reztem, hogy igazn szabad vagyok, mert gy gondoltam elszr. Vgl sok filozofls kzepette jttem r, hogy ez pont ellenkezleg van, hiszen csak mellette vagyok igazn nmagam, s ilyenkor rzem, hogy nha a gravitci is mintha megsznne, olyan szabad vagyok. Vegyesen van bennem minden szlssges rzs, j is, rossz is, de kztes llapot nem, hiszen brmit elrt nlam, csak azt nem, hogy kzmbsen tudjak r gondolni.
Aztn az utbbi idkben Rose azt is mondta, hogy mg az is jobb lenne, ha utlnm, vagy azt csinltam volna vele, mint akkor… Ha tudn, hogy valjban n tnyleg gyllm t, akkor azt hinn, hogy ezt az rzst sz szerint kell rteni. Pedig a gyllni itt egyenl az ellenttvel, m nem a gylletbl alakult ki a klns szeretetem, pp pont fordtva.
Mikor azonban azt mondta, hogy csak csinltam volna azt, amit akkor… elgondolkoztam. Meg akartam tle krdezni, hogy ha azt tettem volna, akkor ugyangy nzne-e rm, mint akkor? De vgl visszafojtottam kiss cinikus krdsemet. A vlasz gyis nem lett volna, azt pedig felesleges tudnom.
Csak egyszer mondtam el neki a bennem dl rzelmek kavalkdjnak egy nagyon apr szelett, de abban mindenbl volt benne egy kicsi, mert br nhny sz volt az egsz, amely mskor s ms helyzetben oly lnyegtelen, itt mgis felfordulst hozott mindkettnknek az utols hetekben, amitl egyiknk sem tudott igazn megszlalni. Egy tzemeletes legfels emeletnek lpcsjn mondtam el neki, szvem a torkomban dobogott, annak ellenre, hogy biztosra tudtam, hogy tudja s rzi, hogy mit akarok neki mondani. Arca minden rezdlst figyeltem, s aznap este szinte az utols pillanatban mondtam el neki. Nem rtettem ugyan, hogy mirt fagy le mgis attl, hogy ezt mondom, pedig volt elg ideje felkszlnie r. Vgl gy vettem szre, mintha nem csak rtette, de fel is fogta volna azt a nhny jelents szt. Onnantl kezdve mr mindenbl elegem lett, okom volt r. n nem emlegettem tbbet, is csak nhnyszor, s azt hitte, hogy ez az rzs feljogost engem, hogy ne engedjem el. De tvedett, engem csak az jogosthatna fel, ha azt mondan, hogy mellettem akar maradni, vagy egy olyasmi szt, melyet n mondtam abban a lpcshzban, de tudtam, hogy ezekre nincs lehetsg.
Olyan gyermek vagyok, mely bezrkzik a burokba, melyben szletett, nem akarja ltni a napvilgot, s tudatlan akar maradni. Ilyen akarok lenni, de tlsgosan felntt hozz a lelkem, hogy ezt megtehessem. Ajkaim mr sztlanok maradnak, a megvlaszolatlan krdsekkel nem rek semmit, s nem rne mr utlag semmit, ha mindezt elmondanm neki.
Ha valaki nem akar tovbb lni, vagy nem kell tovbb lnie, akkor azt mondja, hogy minden lnyegtelen. Hogy lehet az, hogy szerintem innentl kezdve minden lnyegtelen?
3. fejezet
Zuhans. A zuhans olyan fizikai fogalom, melyet a gravitci okoz. A zuhans viszont szdlst, flelmet, bizonytalansgot, s szabadsgrzst ad. Ha zuhan a llek, ahogy az enym is, akkor az egyetlen, amit nem ad, az a szabadsgrzs, hiszen a tbbi rzssel ellenttben ez pozitv, a llek zuhansa pedig negatv dolog. A llekkel pedig az a baj, hogy br azt hisszk, hogy slytalan, valjban sokkalta nehezebb tud lenni, mint a valdi testnk.
Zuhanni j s gytrelmes.
Csnd s hallgatag voltam, hallgattam Rose szavt, mely most mr csak az rk utazsrl, a ttovzsrl, hogy visszajjjn-e, vagy sem, s az ltala kivlasztott frfirl szlt. Csak nztem magam el, s mintha megvakultam s megsketltem volna, semmi nem bresztett fel melanklimbl, mely termszetes pajzsknt fonta magt krm, hogy szinte ne is halljam a szavakat, mik az ajkai kzl jnnek ki. Automatikus, kzmbs vlaszt adtam a krdsekre, s gy reagltam mindenre, nha ddoltam, mikor mr nem tudtam mit tenni ktsgbeessemben, vagy nztem a csillagokat estnknt az erklyrl, s ha mg az sem volt elg j, akkor ltem a szobmban, a sttben, s gondolkoztam. Ha msokkal beszltem, akkor mindig fel tudtam venni a szokott brzatomat, mely azt sugallta, hogy nincs semmi bajom – s valahogy megnyugtatott, hogy legalbb msok nem lttk rajtam lelkem stt valjt. persze megrezte, hiszen eltte olyan voltam, akr egy nyitott knyv, melynek minden lapjt lthatta mr legalbb egyszer, de nem mindig olvasott bele.
Aztn, mikor egyszer tallkoztunk, azalatt a nhny ra alatt nem csinltunk gyakorlatilag semmit, csak ltnk, s a semmirl beszltnk, mg az elz beszlgetsi tmink is homlyba vesztek. Azt a napot kvet estn azt mondta, nem tallkozhatunk tbbet, s mint utlag kiderlt, azt akarta ezzel elrni, hogy megutljam. Egy darabig valban nem beszltem vele, de leginkbb azrt, mert gy nem tudtam gondolkodni, s neki is adni akartam nmi teret. Vgl nem brtam tovbb, azt mondtam, hogy utolsnak tallkozni szeretnk vele. Mg egyszer ltni akartam t, az emlkeimbe vsni az arct, a klsejt, a hangjt, a zld riszeit, s azt a helyet, ahova ezentl csak egyedl jrtam. Azon a helyen felvetettem neki a krdst, hogy mit kezdjek ezutn. Nem is igazbl tancsot akartam tle, inkbb vlaszt egy olyan krdsre, amit nem tettem fel, mert magam sem tudom, hogy hangzana. Ha emlkeznk r, hogy milyen volt az, mieltt ilyen szoros bartsg alakult volna ki kzttnk, akkor megfogadtam volna a tancst, amely gy szlt: Csinld azt, amit eddig. Csinld gy, ahogy ezeltt. Legyl nekes, vagy brmi.
Nem rtette, hogy a krdsem nem erre vonatkozott. Sok mindent megrtett, ami bennem zajlott, de ezt az egyet nem, gy ht nem tudott mit felelni r.
n pedig elengedtem. Elengedtem anlkl, hogy mindenre magyarzatot krtem volna, s anlkl, hogy magyarzatot talltam volna. Hamar rjttem, hogy mr nem kell tle semmit krdeznem, nem szksges beszlnnk brmirl is, gy aztn a levelezlistmrl is trltem t, de mg rtam egy utols levelet, melyben sszefoglalom gynge jkvnsgaimat a jvjre nzve, kvntam, hogy ljen boldogan, s felejtsen el engem vgleg, ahogy n is prblom majd t elfelejteni. Kifejeztem azt, amit egyszer elmondtam szban is, s gy reztem, tbbre nincs is szksgem, mint hogy hagyjam megnyugodni sajt feldlt, csitthatatlan, romokban ll lelkemet s szvemet. Sajt magam is tehetek arrl, ilyen sszetrtnek reztem magam akkor, s ez krl-bell egy-msfl vig semmit nem javult.
De vgre sikerlt eljutnom odig, hogy br mg mindig hatalmas szortst rzek a szvemen, s ers a knyszer, hogy felhvjam, vagy rjak neki, mgis van bennem annyi nkontroll, hogy ne tegyem, brmilyen fjdalmas is volt ez a kt v.
Tudom, hogy van sok n, aki hasonszr problmval kzd, s azoknak, akiknek el kellett engedni valakit, akirl gy hittk, vagy mg most is azt hiszik, hogy letk szerelme, azt zenem, hogy tudom, milyen borzalmas, s, hogy ne kvessk a pldmat. gy vlem, ez egy olyan haj a tengeren, mely csak akkor tud sodrssal ellenttes irnyba menni, ha a hajban hatalmas akarater, kitarts, s mrhetetlen sok szerelem van. Minden n, aki ezt elolvassa, nzzen egy kicsit magba, rtkelje a problmjt, melyet olyan hatalmasnak tart, vesse ssze ezzel a trtnettel, s rtkelje magban azt, aki kpes arra, hogy megvltoztassa a vilgot. Mert mindannyian kpesek vagyunk r, csak idben kell rjnnnk, hogy melyik hajra szlljunk fel.
Uthang:
Ez a knyv a magnyos nknek rdott, egy olyan trtnet, ami mindenkinek szl, s mgis csak Neked, mert te is lehetsz egy hasonl trtnet fszereplje, vagy pp az ihletje. pp ezrt hasznld ki az iddet, amg lehet, s cselekedj!
Az id nem rk, csak nem rzed, hogy is regszik, mert te hamarabb fogsz megregedni, mint .
|