II. rsz
2010.02.17. 17:52
Germanus unott arccal nzett ki a rabszolgk udvart elkert rcsos kapun t az istlludvarra. Vgzett a munkjval, s htt a piszkosfehr falnak tmasztotta. Nzte, ahogy a szabadok pp elmennek, vagy jnnek,
II. rsz
Germanus unott arccal nzett ki a rabszolgk udvart elkert rcsos kapun t az istlludvarra. Vgzett a munkjval, s htt a piszkosfehr falnak tmasztotta. Nzte, ahogy a szabadok pp elmennek, vagy jnnek, s lovaikat a rabszolgkra, vagy a szabad lovszokra bzzk. Szomoran gondolt r, hogy hrom httel ezeltt mg is szabad ember volt, sajt akarattal s a maga ura, de most ms parancsolt neki, s cellba zrva l, mint egy vadllat. Radsul olyan ember parancsol, aki az ellensge, s , ha szabad lenne, azonnal megln. De ez mostmr a mltja, s most a jvjvel kell foglalkoznia. gy tprengett, mikor egy lny tnt fel az istlludvaron. Germanust azonnal lenygzte. A lny zld selyemruht viselt, nyakban borostyn nyaklnc, apr lbn finom sar. Haja barna, szeme fekete. A frfi a rcshoz stlt, hogy jobban lssa. A lny is megrezte, hogy figyelik, s a frfi fel fordult, s a kapuhoz stlt.
- Na mi van rabszolga? Nem lttl mg nt?
- Nt lttam mr, de olyat, mint te mg nem.- hangzott a vlasz.
- Szemtelen germn!- nevetett fel a lny. Menni akart, de Germanus elkapta a kezt.
- Ki vagy te?
- n a csszr lnya vagyok, a nevem, Evias.
- n Germanus vagyok.
- Nem felejtem el a neved, rabszolga.
Kitpte a csukljt a frfi kezbl, s siets lptettek tvozott. Germanus csaldott volt, m egy hang r szlt, s kizkkentette a szomorsgbl:
- Nincs munkd, te?
Germanus riadtan fordult meg. Egy negyven v krli, szikr rmai nzett vissza r, akinek oldaln a korbcs felgyeli mivoltt sejtette.
- Nincs!- hangzott a hideg felelet.
- Na akkor gyere, majd adok n neked munkt!
Germanus elindult, a felgyel a sarkban, aki az egyik kertbe vitte. Ott egy ids rabszolga gyomllta a virgokat. A felgyel a kertsz fel bktt:
- Segts neki!
Azzal otthagyta. Germanus nagyot shajtott. A kertsz egy halom kigyomllt dudva fel intett.
- Lgy szves hord el ezeket a szemthez.
- Az hol van?
- Az istlludvaron. Igyekezz, mert mg sok a dolgunk.
Germanus sz nlkl segdkezett. Alkonyatig dolgoztak. A kertsz megkedvelte a sztlan fiatalembert. Alkonyatkor a kt frfi visszatrt a rabszolgk szllsra. Germanus celljban tz germn rabszolga volt, akik csak ideiglenesen raboskodtak ott, mert ksbb tkerltek a csszr nyri palotjba, messzire a fvrostl, gy Germanus ismt egyedl maradt, m nem rdekelte. Nhny nap mlva ltogatja rkezett, mg hozz Evias szemlyben. Kzlte a felgyelvel, hogy a germn rabszolga az v. A felgyel ezt mly hdolattal vette tudomsul, majd elvezettette Germanust, s elksrte. Evias a palotnl megksznte a felgyel a szvlyessgt, s bement Germanussal.
- Mostantl az n rabszolgm vagy, azt teszed, amit n parancsolok! Megrtettl?
- Igen. Mi a dolgom?
- A testrm leszel. Most pedig megmutatom a helyedet.
Levitte az egyik res cseldszobba, s kiutalt neki egyet.
- Helyezkedj el, aztn majd egy ra mlva elksrsz vsrolni. A ldban tallsz ruht, azt vedd fel!
Evias ezzel tvozott. Germanus szobja a legnagyobb egyszersggel volt berendezve. Egy gy volt benne, nhny llcsillr, egy asztal, szk, egy lda, de ms semmi. tltztt, s vrt. Hamarosan megjelent Evias.
- Gyere!
Germanus kvette. Nemsokra a nyzsg rmai utcn jrtak. Evias ell haladt, Germanus mgtte ment, menet kzben csodlta knnyed lpteit, orrt megcsapta a lny liliom parfme. Tetszett neki, de nem mutatta. Kznysen nzett a vrosi sokasgra, de fl szemmel Eviast leste, htha ad neki valami utastst, vagy int neki. m a msik csak emelt fvel, hatrozott lptekkel haladt, nem szlt, nem intett. Germanus tudta, hogy egy rmai nem sokat trdik a rabszolgjval. Akr meg is lphetne. De nem! Evias biztos figyeli, s itt katonk is vannak. Ha most meglpne a lny biztos utna klden a katonkat, s meglnk, vagy pedig megfosztan testri mivolttl, s mehetne vissza cellatakartnak, vagy ami mg rosszabb gladitornak. Most viszonylag szabadon mozoghat, br a lny parancsol neki, de ez is j. Fl ra mlva a lny megllt egy boltnl.
- Ide bemegynk!- mutatott a boltra. Germanus sz nlkl kvette. A flhomlyos helysgben mindenfle vegek sorakoztak egy hossz fapolcon. Egy ids frfi jtt ki a hts helysgbl.
- J napot! Mi tetszik, szp kisasszony?
- Mentt krek, s teafvet.
- Milyen formban hajtja a mentt?
- rlt!
Tz aranyat fizetett, tvette az rt, s indultak haza.
- Vrj csak!- llt meg a lny. Bement mg egy boltba, Germanus pedig kinn vrt. Tz perc mlva egy vegcsvel trt vissza a lny, amit Germanus gyans szemmel mregetett.
- Mit bmulsz? Orvossg az anymnak.
Ezzel hazatrtek. Germanusnak nem tetszett ez a kirnduls. Gyansak voltak neki azok az eldugott boltok, az a vn bolond regember s a behzelg modora. Fogalma sem volt, mit vett mg a lny, de ez nem r tartozott. Ha akarja, majd elmondja. Diocletianus nem volt tl boldog, mikor meghallotta, hogy Evias pp az j germn rabszolgt akarja, de vgl megkapta. m rlltotta a kmeit a prosra, hogy figyeljk a germnt, de ezt nem atyai szeretettbl, hanem a Germanustl val flelmben tette. Kiadta a parancsot, hogy a frfit egyetlen gyans mozdulatra fogjk el, s vigyk a Colosseumba, hogy egy vres harcban pusztuljon el. Evias tudta, hogy a kmek szemmel tartjk t s Germanus. Mikor vllalkozott, hogy beszerzi a krt dolgokat, a tmegben felismerte a kmfnkt, Martinust, s a segdjt, Aurliust gy rjtt, hogy apja figyelteti. Germanus azonban errl nem tudott, hisz nem Rmban, a csszri udvarban ntt fel. Br egsz id alatt rossz rzsek gytrtk, nem foglalkozott vele, mert a nagy tmegnek tulajdontotta, hisz nem volt ennyi emberhez hozzszokva.
|